Originalūs ar neoriginalūs toneriai

Originalūs ar ne: kokį tonerį pasirinkti?

toneriai

1 paveiksliukas. Neoriginaus tonerio sugadintas būgnas ir valymo elementas

Žvelgiant į gamintojų ir parametrų gausą išsirinkti tinkamą spausdintuvą – sudėtinga užduotis. Iš karto po to, tikimasi sklandaus naudojimo, tačiau dažnai spausdintuvo eksploatacija reikalauja kur kas daugiau rūpesčių ir finansinių sąnaudų, nei jo įsigijimas.
Pasibaigus demonstracinei kasetei, kuri parduodama kartu su spausdintuvu, iškyla dilema – kuo pakeisti senąją, kokį tonerį pasirinkti. Jeigu renkantis spausdintuvą galima atsižvelgti į spausdinimo greitį, skleidžiamą triukšmą, efektyvumą ir kitas funkcijas – toneriai neturi taip aiškiai nubrėžtų parametrų.
Naudoti galima tiek originalius, tiek neoriginalius tonerius, tiek kasečių pildymą, tačiau vartotojas turi žinoti su kokiais pavojais gali susidurti vienu ar kitu atveju.
Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos reikia žinoti nusipirkus spausdinimo įrangą, – garantiniu laikotarpiu negalima naudoti neoriginalaus tonerio. Kadangi spausdinimo įrangos gamintojas gali užtikrinti tik originalaus, su jų prekės ženklu gaminamo, tonerio kokybę, gamintojas garantuoja, kad su juo spausdintuvas veiks taip, kaip ir turėtų. Naudojant neoriginalius tonerius rizikuojama prarasti įrenginiui suteiktą garantiją, jei gedimas įvyko dėl nekokybiško tonerio naudojimo, todėl bent jau garantiniu laikotarpiu rekomenduojame naudoti tik originalų tonerį, Vėliau, pasibaigus spausdintuvo garantijai, galima naudoti ir neoriginalų tonerį – tikintis taip sumažinant spausdinimo išlaidas.“

Neoriginalių tonerių problemos
Perėjus nuo originalaus tonerio prie neoriginalaus, kito gamintojo tonerio, gali užklupti įvairios bėdos, o suprastėjusi spausdinimo kokybė, mažiau lapų atspausdinanti kasetė – tik smulkmenos, palyginus su problemomis, kurias gali sukelti nekokybiškas toneris.
„Toneris – tai labai smulkūs dažomieji milteliai, esantys kasetės viduje, kurie pernešami ant popieriaus ir kaitinant prie jo užtvirtinami. Jeigu tonerio miltelių cheminės ir fizikinės savybės skiriasi nuo spausdinimo įrangos gamintojo numatytųjų, jis gali būti netinkamai pernešamas ant popieriaus, dulkės pasklis po įrenginį, pateks ant mechaninių dalių, kur ir kaupsis. Tuomet sunkiau prasisuka dirželiai, dantračiai, spausdintuvas pradeda strigti, nuo perkrovų sudega varikliai, movos ar elektronika. Tokiu atveju reikia ardyti įrenginį, išimti dalis, jas keisti naujomis, o kartais ir perrinkti visą mechanizmą. Taip pat toneris gali pradėti lipti prie kaitinimo veleno, atsiranda juostos ant spausdinamų lapų. Būna atvejų, kad įrenginio remontuoti neapsimoka ir pigiau tiesiog įsigyti naują spausdintuvą. Praktikoje pasitaiko atvejų, kai kelis metus tik originalius tonerius naudojusios įmonės nusprendė pataupyti, pradėjo naudoti neoriginalų tonerį, kuris spausdintuvą nepataisomai sugadino per 3 mėnesius – byrėdamas toneris užkimšo visas mechanines dalis ir jo jau nebeapsimokėjo remontuoti, kadangi remontas kainuotų brangiau nei naujas spausdintuvas. Kitos įmonės dirba, susiduria su įvairiomis problemomis, daugeliu atvejų turi nekokybišką spaudą, bet pasiseka kad įrenginys atidirba 3 ar 4 metus. Viskas priklauso nuo tonerio.

toneriai

2 paveiksliukas. Nekartridžinė spausdintuvo konkstrukcija, kuomet tonerio kasetė keičiama atskirai nuo būgno ir ryškinimo mazgo.
Nereikėtų nusistatyti prieš visus neoriginalius tonerius, kadangi juos gamina labai daug skirtingų gamintojų. Vieni gamina konkretiems spausdintuvams skirtus tonerius, kiti – universalius, kurie turėtų tikti praktiškai visiems įrenginiams, bet dažniausiai netinka niekam.

Kaip išsirinkti kokybišką tonerį

Paprastiems vartotojams įvertinti ar kokybiškas perkamas toneris, ar ne – praktiškai labai sudėtinga. Vienas iš kriterijų, kaip galima atskirti gerą nuo nekokybiško tonerio – kaina. Kokybiškas neoriginalus toneris kainuoja apie 30-35 % pigiau nei originalus. Bet vartotojai įprastai perka 2-3 kartus pigesnius tonerius, kurie veikia kaip loterija – arba pakenks spausdintuvui, arba nepakenks. Ir nors kartą panaudojus nekokybišką tonerį vėl sugrįžtama prie geresnės kokybės arba originalaus tonerio – jis savo juodą darbą jau būna atlikęs – nusėdęs ant mechanizmo, prilipęs prie kaitinimo veleno ir pan. Taip pat renkantis tonerį reikia atkreipti dėmesį į gamintoją. Nors įmonių, kurios vykdo veiklą daug metų, produkcija dažnai būna brangesnė, tačiau jos skiria daugiau dėmesio produktų kokybei, taigi ir spausdintuvo sugadinimo rizika mažesnė.

toneriai

3 paveiksliukas. Atpažinti neoriginalų tonerį gali tik specialistas

Taip pat analizuojant skirtumus tarp tonerių prekybos ir pildymo paslaugas teikiančių didelių ir mažų įmonių, spausdintuvų ekspertas išskiria tai, kad didžiausios gamyklos, kurios pilsto neoriginalius tonerius į kasetes, turi laboratorijas, patikimus tiekėjus ir užtikrina bent kažkokį kokybės standartą. O tuo tarpu mažosios įmonės, kurios siekdamos tik kuo labiau sumažinti kainą, kasetę išvalo, pripildo nauju toneriu ir parduoda klientui – jie neturi pastovių tiekėjų. Jeigu vieną kartą joms pavyko įsigyti kokybiško tonerio miltelių, kitą kartą gali gauti ypač prasto tonerio, kurį vis tiek privalės išpilstyti. Tokios įmonės ilgai neišsilaiko ir sukėlusios bėdų klientams – dingsta iš rinkos.

Sprendimas – pilno aptarnavimo sutartis
Biuro įrangos eksperto teigimu, pastaruoju metu ypač populiarus apsisaugojimas nuo tokių problemų – pilno aptarnavimo sutartis. Pasirašius tokią sutartį, klientas gauna reikiamą įrangos priežiūrą, tame tarpe ir tonerių tiekimą. Įranga yra laiku ir tinkamai prižiūrima, užtikrinama aukščiausia spausdinimo kokybė už optimalią kainą. Tokiu atveju klientas neturi jokių papildomų išlaidų susijusių su spausdintuvo priežiūra, remontu, tonerio keitimu ir moka tik už atspausdintų lapų skaičių. Tokia paslauga gali būti tiekiama tiek nuomojantis spausdintuvą, tiek aptarnaujant kliento įsigytą įrangą.
Teikdami pilno aptarnavimo ar nuomos paslaugą, įmonės “Biuro mašinos” sutartyje griežtai aprašomi įsipareigojimai. Užtikrinama, kad klientas turės tinkamą spaudos kokybę, sutariama per kiek laiko bus reaguojama į tonerio tiekimo ir remonto užsakymus, nurodoma per kiek laiko bus atstatomas įrenginio darbingumas. Esant poreikiui klientui suteikiamas pakaitinis įrenginys. Pilno aptarnavimo ar nuomos paslauga populiari tarp įmonių, nes klientas gali visada jaustis užtikrintai, kad spausdintuvas veiks kokybiškai, nepaves reikiamu momentu, o jam sustreikavus – pagalba bus suteikta operatyviai ir kokybiškai.